Dziennik zakrapiany rumem
Paul Kemp porzuca nowojorski hałas na rzecz błogiego spokoju wyspy Portoryko i przyjmuje posadę w lokalnej gazecie. Umilając sobie czas pokaźnymi dawkami rumu, Paul poznaje i błyskawicznie traci głowę dla zmysłowej Chenault...
Dziennik zakrapiany rumem
Cokolwiek się zdarzy
Alex jest scenarzystą. Pracuje nad osobistym tekstem: historią o weekendzie z bardzo klarownie wyznaczonym celem. Będzie kochał się ze swoją żoną cztery razy. Nie zmieni ani jednej linijki tekstu? Jak to ma się do rzeczywistości?
Cokolwiek się zdarzy
Łowca trolli
Hans to tajemniczy jegomość z brodą niczym Rumcajs, samotnie wędrujący po lasach i ostępach Norwegii. Pozornie jest kłusownikiem polującym na niedźwiedzie. Prawda jest jednak inna - Hans poluje na... trolle!
Łowca trolli
Mission Impossible: Ghost...
Oskarżony o zamach bombowy na Kreml, agent Ethan Hunt z resztą zespołu zostaje zwolniony z obowiązków. Pozostawiony bez środków i wsparcia, Ethan musi znaleźć sposób na oczyszczenie dobrego imienia agencji...
Mission Impossible: Ghost...
Chciwość
Pierwsze 24 godziny finansowego kryzysu na Wall Street. Kulisy wydarzeń, które zmieniły cały świat. Analityk pracujący firmy z Wall Street, odkrywa niepokojące dane, które wskazują na nieprawidłowości finansowe..
Chciwość
Bękarty wojny
USA, Francja, Niemcy,  2009
(Inglourious Basterds)


Gatunek:
Wojenny
Reżyseria:
Scenariusz:
Data premiery:
20.05.2009 (Świat)
11.09.2009 (Polska)
Dystrybutor w Polsce:
United International Pictures
Czas trwania:
153 min.
Bękart Tarantino  15.10.2009
Wydawać by się mogło, że niemożliwe jest bycie kontrowersyjnym tworząc lekkie, rozrywkowe kino, nie poruszające poważnych i trudnych tematów. Quentin Tarantino z gracją zaprzecza tej regule. Nowy film z miejsca stał się sprawdzianem wyczucia konwencji i podatności na manipulacje, co w XXI wieku staje się magna virtus.

Zarzuty wobec Tarantino są zawsze takie same, z lubością mówi się o tym że jest płytki, nie ma nic do powiedzenia, przemoc jest dla niego rozrywką i w dodatku jest bezczelnie z tego faktu dumny. Oponenci Quentina pozostają głusi wobec prostego faktu, że postmodernistyczna zabawa dążąca do przemiany całego dzieła w metatekst to nieredukowalny substrat jego twórczości, a celem Tarantino jako artysty nie jest ukazywanie prawdy o świecie, ale radosne wzruszanie ramionami w obliczu tej prawdy.

Bękarty nie są filmem wojennym, co najwyżej filmem o filmach wojennych w takim samym sensie jak Kill Bill opowiada o filmach walki, a Death Proof o „samochodowych filmach” klasy C. Gdyby Bękarty obrać z wszelkich stylizacji, zostałaby nam prosta historyjka o dwóch zwalczających się gangach w dowolnym miejscu i czasie, bo w całej historii chodzi jedynie o to, żeby wygryźć przeciwnika i wyjść na swoje. Oklepane? Oczywiście! Ale tym, co wyróżnia ten film  jak i poprzednie produkcje reżysera od innych popowych bajek o przemocy to sposób opowiadania - zdumiewająca wirtuozeria narracji w każdym detalu.

W filmie przewijają się dwa wątki: pierwszy to perypetie specjalnej grupy operacyjnej, złożonej z Żydów amerykańskiego pochodzenia, której zadaniem jest szerzenie grozy i przerażenia wśród Niemców na okupowanych przez nich terenach. Drugim wątkiem jest historia Shoshanny Dreyfus, młodej Żydówki, przypadkiem uratowanej z egzekucji na jej rodzinie, która dociera do Paryża i planuje krwawą zemstę na nazistowskich oprawcach. Obydwa wątki łączy swoją osobą pułkownik Hans Landa  - „łowca Żydów”.

Już w tym pospiesznie nakreślonym szkicu widać mnóstwo autocytatów z poprzednich filmów reżysera. W osobie Shoshanny pobrzmiewa echo mściwej pasji bohaterki Kill Billa, a pułkownik Landa przypomina nieco kaskadera Mike'a z Death Proof. Mimo że jeden jest gadułą, a drugi mrukiem, obaj pod powierzchnią głupkowatej naiwności i pretensjonalnej pewności siebie skrywają bezmierne pokłady sprytu i bezwzględności w dążeniu do celu. Obaj także pełnią tę sama formalną rolę w poetyce filmu – spajają dwa przypadkowe wątki w jedną historię. Można jeszcze dopatrywać się pewnych podobieństw między Bridget von Hammersmarck a Mią Wallace – kobiet na wysokiej pozycji przestępczego światka, które uroczo i konsekwentnie podcinają gałąź, na której siedzą. To szerokie spektrum filmowych osobowości sprawia, że tytułowe bękarty odnoszą się nie tylko do nazwy specjalnej alianckiej jednostki wojskowej Aldo Raine'a, ale można je rozumieć bardziej metaforycznie, rozciągając znaczenie na innych bohaterów, bo bękartem wojny staje się każdy, kto wykorzystuje wojnę do własnych krwawych celów.

Na podobieństwach osobowych obrazowe deja vu się nie kończy, autocytaty dotyczą przede wszystkim warstwy formalnej – komiksowej narracji, gdzie fabuła pocięta jest na wyraźne, na wpół niezależne epizody, z dezorientującym widza preludium, przedłużonymi dialogami na zupełnie błahe tematy, jednak bardzo błyskotliwymi i pełnymi humoru oraz błyskawiczną, absurdalnie przerysowaną sceną akcji. Ponieważ sceny przemocy pojawiają się  u Tarantino z niezwykłą frekwencją, warto przyjrzeć im się bliżej. Przede wszystkim reżyser-scenarzysta „morduje” swych bohaterów bezwzględnie i przewrotnie. Najpierw robi wszystko, byśmy bohatera pokochali, za jego pomysłowość, inteligencję i poczucie humoru, a gdy to nastąpi, masakruje ich bez ostrzeżenia w brutalny, deheroizujący sposób – tak było np. z uroczymi dziewczętami w Death Proof, tak dzieje się również z inteligentnymi, zabawnymi chłopakami z amerykańskiego oddziału. Tarantino potrafi tez „mordować” z czułością (sic!) - w Kill Billu Czarna Mamba zamienia miłosną pasję na pasję zemsty, a wielogodzinna opowieść poprowadzona jest tak, że końcowa scena zabójstwa wygląda jak wyznanie i miłosne spełnienie. Parafraza tego sposobu zabijania w Bękartach jest nie tylko najlepszą w tym filmie, ale w ogóle najlepszą w dotychczasowej karierze Tarantino - to, co w Kill Billu było kwestią kilku godzin, tu jest kwestią kilku minut: w jednej z końcowych scen Shoshanna i nazistowski oficer zabijają się nawzajem i choć pałają do siebie nienawiścią, scena wygląda jak żywcem wycięta z Romea i Julii, a wszystko to osiągnięte za pomocą formalnych chwytów – montażu, ujęć, sposobu prowadzenia kamery, światła i muzyki.

Nie jedyna to oczywiście w Bękartach przewrotność stylizacji - znajdziemy tu mnóstwo odniesień do innych filmów i gatunków filmowych w ogóle. Wiedza filmowa Tarantino to już legenda, od dawna poraża zasięgiem zainteresowań reżysera: od arcydzieł światowej kinematografii do kompletnych klap. W swojej twórczości żongluje tą wiedzą w spektakularny sposób, czerpiąc z jej ogromnych zasobów, ale zaszczepiając motywy i formalne rozwiązania we właściwy sobie, przewrotny sposób, z czarnym humorem, nie szanującym żadnych świętości. Dzięki temu jego filmy nie są tylko pastiszem cudzych produkcji, ale twórczym ich przetworzeniem. W Bękartach Tarantino wykorzystał w ten sposób - obok wspomnianego już klasycznego romansu - gatunek spaghetti-westernu: pierwszy epizod to scena otwierająca większość filmów tego gatunku, którą można kolokwialnie streścić jako „przyjeżdża zbój na farmę bohatera-odludka z propozycją nie do odrzucenia”. Gdy już się mentalnie umościmy w tym dobrze znanym filmowym flash-backu, brutalny mord na Żydach, ukrytych pod podłogą brutalnie przypomni nam, że mamy do czynienia z nazistami podczas II wojny światowej. Stylizacja na heroiczny pojedynek dobrego i złego rewolwerowca wykorzystana została w scenie egzekucji w leśnym wąwozie, podniosła muzyka i zwolnione tempo przesuwającego się obrazu kontrastują z beztroską alianckich rzezimiechów, których bezpardonowe i prześmiewcze zachowanie byłoby zupełnie nie na miejscu w klasycznym westernie. Mistrzostwo manipulacji detalem powoduje, że przemoc odbiera się tu jako doskonałą i energetyzującą zabawę, a wojnę jako wielką przygodę, w której każdy to ma odrobinę farta, bezczelności lub sprytu może odegrać w niej rolę, a nawet całkowicie odmienić jej wynik.

Tarantino w Bękartach wykazał się nie tylko geniuszem jako scenarzysta i reżyser, ale także szef całej produkcji - po raz kolejny pokazał, że ma talent do obsadzania aktorów w odpowiednich dla nich rolach. Brad Pitt w roli Aldo nie zawiódł komediowym wyczuciem, Christophowi Waltzowi dzięki roli pułkownika Landy krytycy wróżą błyskotliwą karierę, mdła na ogół Diane Kruger pod okiem Quentina stała się prawdziwie sprytną heroiną, a kompletnie pozbawiony talentu aktorskiego Eli Roth zostanie zapewne zapamiętany jako świetny odtwórca jednego z kultowych już dziś bohaterów tarantinowskiego komiksowego świata.

Ludwika Mastalerz, Filmy.pl
Autor Post
Użytkownik_50898
Postów: 75
Dodano 2 lata temu; 30.01.2018, 09:55:48
Over time, the TIP's Distance learning that receive the most answer have been able creating plus living living you undoubtedly would similar to. Many folks are unbelievably irritated with not to reach your own dreams and still have the lifestyle we would like. I believe you will discover 4 standard (demanding, but standard) approaches getting generally there. You will surely achieve your goals plus live your dreams! mybusinesscaptain
Information describes hyip: expenditure plans. It is supposed in case you are the actual beginners such business. I truly do believe, a amateur can gather some ideas and advice which supports not to relieve but gain some cash by participating in such work opportunities. vipbusinessadviser
Cyprus is found in the certain north-east Mediterranean throughout the crossing with regards to three continents: The european countries, Parts involving asia along with Photography tools. This excellent location confirmed development while using island as a possible international organization center in addition to high-quality software, vast infrastructures and lot of entertainment solutions. Living plus business conditions you will discover more as compared with comfortable. servicesstreet
Ever since the technology regarding plastic-type material pipe what number of people which in turn think they are often plumbers supplies swelled to provide some people who can readily barely bring about plumber. This write-up will take in a number of valuable strategies to plumbing to help you the wednesday and on the craftsman do a more satisfactory job. servicessociety
L. Just about any. is the actual epitome with regards to big, bold plus beautiful: and many the hobbies for this town are positioned around "the scene". As a result, if you could have had the present to the beach front, head country wide to venture the star-studded Sun's rays Boulevard or possibly Melrose Prospect - and look after your eyes around! Since the actual restaurants plus bars force the societal hustle no bustle technologyparlor
Right? Nothing as opposed to the Canadians-yet the woman military's absolutely in NorthCom (US, Canada, plus Mexico network . service cooperation-big time); or possibly, if you think about them a new respected lighting inside NAFTA (actually); plus, socially, where these are generally far additional progressive than the lower forty-eight... listen closely, Canada's complicity will be as rife considering that that while using USA inside formation while using No. Experience. Fed. technologyjoint
Learning becoming a professional sport lover calls for talent, the right technology plus hardware, and dedication to ensure success. If you will find there's knack with regards to gaming, you might understand specifically how to construct an cash flow playing games. Luckily, that may be easier to try and do than every single before! Currently, many web site offer cash prizes to people that participate on the inside gaming with their tournaments. technologyalley
Above 65% with regards to Americans are generally overweight. According to researchers, Americans are generally receiving fatter for the rate with regards to ten bodyweight per decade despite a weight-loss industry and that is costing millions annually. As just about any hypnotherapist plus hypnosis coach for twenty-five ages, I've devoted myself to locating a solution. freetechnologytrainer
To earn money, voice earlier mentioned talents helpful to have to physically go to gigs noted operational production solutions. Now, gigs arrive to them-in house studios and online. But also for several words around skills, newbie plus old pro alike, outfitting a home studio are going to be technically intricate. Here are generally some suggestions to generate that less complicated. fronttechnologybox
Planes Changes Layout Concepts retain the planes small. Custom trip cabin conversions be sure that aircraft are around the modifying demands plus requirements the feeling regarding moving past moment gives. Whether its a more efficient galley, state-of-the-art promoting and income communications technological innovation, or retrofitting the latest developments on the inside avionics, aircraft adjust design achieves every one of these things. viptechnologycommunity
How most people will truly trawl diligently through numerous lessons understood documents to help you glean a number of heavily acessed? The the truth is, if it's possible to motivate staff members to initiate virtually any "learning ahead of doing" activity, then somebody? re doing pretty much. mytechnologycorner
One thing's for sure - sun's rays tanning booths are certainly not likely for you to "cook" one's body organs, contrary to the common city myth. But there are several very legitimate dangers linked with sun sun's rays tanning booths, and to defend yourself you have to be informed. urban health diary

Research features demonstrated that for every single single 100 career hunters to whom answer world wide web job promotional initiatives, only numerous will actually find her or his next role using this method. The wonderful thing over it is if you need role within just it, Engineering and also Finance after which it this volume rises that you can 10 career hunters. enter prise finance
For anybody who is trading inside stock trading game place, then you are able to only make full use of subscribing through an online stock options trading newsletter or higher. These normal updates will be able to keep anyone clued set for the goings-on through the world regarding stocks as well as finance. In order to make your fortune or at least avoid sacrificing excessive for the stock exchanging game anywhere finance
As many people make improvement in life style we identify that you have numerous innovations which can have taken place on the globe around us plus the wonderful are generally beginning think about numerous options in association with various possibilities open to them in the present times. We use a situation in which we note that science capabilities made outstanding progress throughout neuro-scientific technological innovation glam technology
Użytkownik_25799
Postów: 237
Dodano 3 lata temu; 25.07.2016, 05:00:35
tiffany online
cheap nfl jerseys
nike air zoom structure 19
oakley store online
oakley sunglasses,oakley outlet sunglasses
michael kors outlet store
michael kors outlet store
fitflops sale
yeezy boost 350
Cheap Jordans For Sale
chrome hearts
true religion jeans
ray ban sunglasses outlet
air jordan shoes
kobe basketball shoes
http://www.uggoutlet.uk
nike air zoom
tiffany and co outlet
oakley vault
http://www.chromehearts.com.co
cheap jordans
oakley sunglasses
adidas stan smith
tiffany jewellery
adidas nmd runner
tiffany and co outlet
huarache shoes
fitflops
michael kors factory outlet
cheap oakley sunglasses
nfl jerseys
michael kors handbags
adidas nmd for sale
michael kors uk
http://www.nikedunks.us.org
nike air zoom pegasus 32
michael kors handbags,michael kors handbags clearance,michael kors clearance
http://www.raybanglasses.in.net
jordan retro
cheap basketball shoes
yeezy shoes
nike huarache sale
coach outlet online
cheap authentic jordans
nmd adidas store
adidas stan smith men
tiffany and co jewellery
fitflops sale clearance
cheap jordan shoes
tiffany and co uk
air jordan shoes
cheap jordan shoes
tiffany online
kobe shoes
michael kors outlet online
jordan retro
basketball shoes
nfl jerseys
michael kors outlet
tiffany jewelry
yeezy sneakers
kobe shoes
michael kors handbags
kobe byrant shoes
nike huarache
oakley sunglasses wholesale
kobe shoes
adidas yeezy boost
michael kors handbags
michael kors outlet
adidas stan smith uk
michael kors outlet
discount oakley sunglasses
adidas tubular
oakley sunglasses
jordans for cheap
tiffany and co jewelry
air jordan
tiffany and co jewellery
adidas nmd
adidas stan smith women
kobe basketball shoes
tiffany jewelry
http://www.cheapbasketballshoes.us.com
nike kobe sneakers
links of london sale
cheap tiffanys
cheap oakleys
nike dunks
tiffany and co outlet online
yeezy boost
yeezy boost 350
christian louboutin shoes
cheap uggs
jordan shoes on sale
adidas tubular UK
chrome hearts online store
michael kors outlet
cheap real jordans
nike air huarache
linyuan
Dodano 4 lata temu; 06.04.2016, 05:46:43
Użytkownik_13054
Postów: 701
Dodano 4 lata temu; 08.01.2016, 09:53:10
Użytkownik_13054
Postów: 701
Dodano 4 lata temu; 08.01.2016, 09:49:49
Użytkownik_13054
Postów: 701
Dodano 4 lata temu; 08.01.2016, 09:49:46
Użytkownik_13054
Postów: 701
Dodano 4 lata temu; 08.01.2016, 09:49:42
Użytkownik_13054
Postów: 701
Dodano 4 lata temu; 08.01.2016, 09:49:38

Szybki komentarz

Autor
 
Adres e-mail
 
Treść wypowiedzi
 
Przepisz kod  

Włącz BBCode
 
Włącz emotikony
 
 
posty użytkowników niezarejestrowanych mogą pojawić się z opóźnieniem

http://twitter.com/filmy_pl
Śledź nas na Twitterze
Wszystko co najnowsze w serwisie wyćwierkamy na bieżąco!
http://www.facebook.com
Filmy.pl na Facebook
Dołącz do Filmy.pl na Facebook - zostań naszym przyjacielem
http://www.youtube.com
Nasz kanał YouTube
Oglądaj zawsze świeże zwiastuny na naszym kanale na Youtube.com