Dziennik zakrapiany rumem
Paul Kemp porzuca nowojorski hałas na rzecz błogiego spokoju wyspy Portoryko i przyjmuje posadę w lokalnej gazecie. Umilając sobie czas pokaźnymi dawkami rumu, Paul poznaje i błyskawicznie traci głowę dla zmysłowej Chenault...
Dziennik zakrapiany rumem
Cokolwiek się zdarzy
Alex jest scenarzystą. Pracuje nad osobistym tekstem: historią o weekendzie z bardzo klarownie wyznaczonym celem. Będzie kochał się ze swoją żoną cztery razy. Nie zmieni ani jednej linijki tekstu? Jak to ma się do rzeczywistości?
Cokolwiek się zdarzy
Łowca trolli
Hans to tajemniczy jegomość z brodą niczym Rumcajs, samotnie wędrujący po lasach i ostępach Norwegii. Pozornie jest kłusownikiem polującym na niedźwiedzie. Prawda jest jednak inna - Hans poluje na... trolle!
Łowca trolli
Mission Impossible: Ghost...
Oskarżony o zamach bombowy na Kreml, agent Ethan Hunt z resztą zespołu zostaje zwolniony z obowiązków. Pozostawiony bez środków i wsparcia, Ethan musi znaleźć sposób na oczyszczenie dobrego imienia agencji...
Mission Impossible: Ghost...
Chciwość
Pierwsze 24 godziny finansowego kryzysu na Wall Street. Kulisy wydarzeń, które zmieniły cały świat. Analityk pracujący firmy z Wall Street, odkrywa niepokojące dane, które wskazują na nieprawidłowości finansowe..
Chciwość
Surogaci
USA,  2009
(Surrogates)


Gatunek:
Science-fiction, Thriller, Akcja
Data premiery:
24.09.2009 (Świat)
25.09.2009 (Polska)
Dystrybutor w Polsce:
Forum Film Poland
Czas trwania:
88 min.
Bruce znów ratuje ludzkość... i niewiele więcej  25.09.2009
Od razu zaznaczę, że co sezon czekam, od jakiej to klęski wybawi nas niezmiennie dziarski gwiazdor. Moja wiara w jego powodzenie jest niezłomna, mimo to oddycham z ulgą, kiedy szelmowski uśmiech na jego twarzy oznajmia "znów się udało". Ale, do diabła, lubię jak coś ciekawego dzieje się na ekranie, nim zyskam pewność, że świat znów jest bezpieczny.

Sam pomysł Surogatów jest kapitalny. Czasy obecne. Ludzie wiodą życie w domowym zaciszu podczepieni pod skomplikowane ustrojstwa, a wszystkie obowiązki - ale i przyjemności - wykonują ich humanoidalne roboty sterowane za pomocą fal mózgowych (mówiłam, że kapitalne!). Za sprawą rewolucyjnego wynalazku świat stał się lepszy (na przykład drastycznie spadła przestępczość). Po ulicach chodzą tylko gładcy, symetryczni osobnicy wyglądający jak modele Armaniego. Prawdziwi ludzie (ci podłączani w domach, jak i żyjący w zbuntowanych enklawach) są natomiast grubi, zaniedbani, obowiązkowo ubrani w pidżamy i ze strasznymi fryzurami.

I już na tym etapie zaczyna się problem. Bo już wiemy, że będzie sztampowo, schematycznie, tendencyjnie. Że twórcy postawią grubą kreskę między tym, co ludzkie i nieludzkie. Wracając jednak do fabuły. Sielanka kończy się, gdy w niepowołane ręce trafia prototyp broni, która eliminując surogatów, zabija także ich operatorów, czyli prawdziwych ludzi. Jeśli ktoś się pogubił, może uznać, że był w kinie, gdyż zamiast pełnej zwrotów akcji, misternej intrygi, dostajemy szytą grubymi nićmi konspirację pokazaną w bałaganiarski, pogmatwany sposób.

Jonathan Mostow zupełnie nie wykorzystał potencjału tego projektu. Minimalnie nakreślił "surogatowe realia" (pomysłowe są jedynie sceny w armii oraz impreza z futurystyczną używką), scenarzyści z kolei chyba robotom dali do napisania dialogi. No i cierpiący Bruce. Trzeba bowiem wiedzieć, że chociaż mężnie walczy i nadstawia własną, niesurogatową klatę, jest facetem po przejściach, mężczyzną naznaczonym stratą, co demonstruje zbolałą miną. Nie udała się Willisowi taka kreacja w Osaczonym i tym razem też nie. Poza tym, umówmy się, chcemy widzieć Bruce'a biegającego boso po stłuczonym szkle a nie skamlającego pod drzwiami żony.

A generalnie chodzi o to, że bez względu, na traumy, jakie nas dotykają, musimy sami je przeżyć. Musimy stawić czoła bezwzględnemu, okrutnemu światu. Musimy docenić to, czym jest człowieczeństwo. Jeśli ktoś potrzebuje takiego podniosłego przesłania bądź chce zobaczyć Bruce'a Willisa z figlarną blond-grzywką, zapraszam na seans.
Autor Post
Użytkownik_61385
Postów: 67
Dodano 12 miesięcy temu; 21.09.2018, 02:37:04
Użytkownik_53746
Postów: 168
Dodano rok temu; 12.06.2018, 10:18:04
Użytkownik_43125
Postów: 129
Dodano 2 lata temu; 05.08.2017, 14:00:30
kopi rolex
Dodano 2 lata temu; 03.06.2017, 08:40:32
Det finns ett brett utbud av kopi rolex
Det finns ett brett utbud avkopi rolex
kopi rolex
Dodano 2 lata temu; 03.06.2017, 08:40:04
Det finns ett brett utbud av kopi rolex
Det finns ett brett utbud avkopi rolex
kopi rolex
Dodano 2 lata temu; 03.06.2017, 08:39:51
Det finns ett brett utbud av kopi rolex
Det finns ett brett utbud avkopi rolex
mona
Dodano 3 lata temu; 13.04.2017, 14:47:32
mona
Dodano 3 lata temu; 13.04.2017, 14:47:23

Szybki komentarz

Autor
 
Adres e-mail
 
Treść wypowiedzi
 
Przepisz kod  

Włącz BBCode
 
Włącz emotikony
 
 
posty użytkowników niezarejestrowanych mogą pojawić się z opóźnieniem

http://twitter.com/filmy_pl
Śledź nas na Twitterze
Wszystko co najnowsze w serwisie wyćwierkamy na bieżąco!
http://www.facebook.com
Filmy.pl na Facebook
Dołącz do Filmy.pl na Facebook - zostań naszym przyjacielem
http://www.youtube.com
Nasz kanał YouTube
Oglądaj zawsze świeże zwiastuny na naszym kanale na Youtube.com