Dziennik zakrapiany rumem
Paul Kemp porzuca nowojorski hałas na rzecz błogiego spokoju wyspy Portoryko i przyjmuje posadę w lokalnej gazecie. Umilając sobie czas pokaźnymi dawkami rumu, Paul poznaje i błyskawicznie traci głowę dla zmysłowej Chenault...
Dziennik zakrapiany rumem
Cokolwiek się zdarzy
Alex jest scenarzystą. Pracuje nad osobistym tekstem: historią o weekendzie z bardzo klarownie wyznaczonym celem. Będzie kochał się ze swoją żoną cztery razy. Nie zmieni ani jednej linijki tekstu? Jak to ma się do rzeczywistości?
Cokolwiek się zdarzy
Łowca trolli
Hans to tajemniczy jegomość z brodą niczym Rumcajs, samotnie wędrujący po lasach i ostępach Norwegii. Pozornie jest kłusownikiem polującym na niedźwiedzie. Prawda jest jednak inna - Hans poluje na... trolle!
Łowca trolli
Mission Impossible: Ghost...
Oskarżony o zamach bombowy na Kreml, agent Ethan Hunt z resztą zespołu zostaje zwolniony z obowiązków. Pozostawiony bez środków i wsparcia, Ethan musi znaleźć sposób na oczyszczenie dobrego imienia agencji...
Mission Impossible: Ghost...
Chciwość
Pierwsze 24 godziny finansowego kryzysu na Wall Street. Kulisy wydarzeń, które zmieniły cały świat. Analityk pracujący firmy z Wall Street, odkrywa niepokojące dane, które wskazują na nieprawidłowości finansowe..
Chciwość
Samotny mężczyzna
USA,  2009
(Single Man, A)


Gatunek:
Dramat
Data premiery:
11.09.2009 (Świat)
14.05.2010 (Polska)
Dystrybutor w Polsce:
Gutek Film
Czas trwania:
99 min.
Streszczenie filmu:
Rok 1962. George Falconer (Colin Firth) jest angielskim profesorem uniwersyteckim wykładającym na jednej z uczelni w Los Angeles. Czuje się wyobcowany w mieście, tym bardziej, że jest gejem. Gdy jego partner Jim (Matthew Goode) ginie w wypadku samochodowym, świat George'a rozpada się. Postanawia uporządkować swoje sprawy przed popełnieniem samobójstwa. Podczas dokładnie zaplanowanego dnia spotyka wiele osób, przede wszystkim swoją najlepszą przyjaciółkę Charly (Julianne Moore). Więcej >>
Widzenia człowieka niewidzialnego  11.05.2010

Czy film zrobiony jak muzyczny teledysk, będący kolażem filmowych cytatów, statycznych zdjęć przypominających fotosy z ekskluzywnego magazynu mody, żonglujący wytartymi, motywami zaczerpniętymi z kultury masowej i banalnymi symbolami, może mówić coś ważnego, czy może poruszyć? O dziwo – może!

 

Ryzykowny stylistycznie film Toma Forda – projektanta mody opowiada o jednym dniu profesora literatury w średnim wieku, zamieszkującego luksusowy dom z drewna, stali i szkła. George Falconer (Colin Firth)niedawno stracił swego kochanka w wypadku samochodowym, Jim (Matthew Goode) wraca do niego w wyraźnych, natrętnych reminiscencjach. Od pierwszych scen nie mamy wątpliwości, że bohater nie radzi sobie ze stratą i planuje popełnić samobójstwo. Jednak zabić się nie jest łatwo, zwłaszcza, gdy jest się takim pedantem jak George. Co zrobić, żeby zostawić po sobie jak najmniej odrażające zwłoki, czy lepiej leżeć czy dostojnie opierać się na poduszce? Czy zminimalizować ilość bryzgającej krwi okrywając się śpiworem, czy też ultra higienicznie strzelić sobie w głowę pod prysznicem? Zmagania z cielesną powłoką wahają się między powagą a śmiesznością.

 

Narracja filmu jest konsekwentnie subiektywna. Kolorystyka zdjęć zmienia się wraz z nastrojem bohatera. Dominująca szarość przechodzi w bardziej nasyconą, a czasem przesyconą paletę barw w chwilach, gdy uwaga George’a zostaje zaprzątnięta ładnym widokiem lub zaczepką miłego rozmówcy. Do świadomości zrozpaczonego, umęczonego umysłu wkrada się niechciana radość życia i piękno otaczającego świata, kuszące rozmaitymi formami: blask słońca za oknem, karminowy uśmiech sekretarki, maślany zapach sierści szczeniaka, niebieskie oczy studenta… Dla George’a wszystko to tylko przelotny estetyczny flirt, chwile jasności i harmonii, tak intensywne, że przeszkadzają w planach ostatecznego unicestwienia, a jednocześnie zbyt ulotne by pozwalały te plany zarzucić. Bohater próbuje jednak skupić uwagę na celu, który sobie obrał, opędzanie się od pulsującego życia, podskórnego erotyzmu korespondują z przezwyciężaniem technicznych trudności związanych z samobójstwem. Napotykani po drodze przyjaciele, sąsiedzi, studenci i atrakcyjni nieznajomi mimowolnie sprowadzają go z obranej ścieżki, on wydaje się zdecydowany, jednak jak przestrzega Emile Cioran: Obsesja samobójstwa to właściwość człowieka niezdolnego już ani do życia, ani do śmierci, którego uwaga nigdy nie odrywa się od tej podwójnej niemożności.

 

Perfekcja każdego kadru Samotnego mężczyzny przynosi na myśl kreację Haute Couture, choć jest to raczej męski garnitur niż balowa suknia – użyte środki estetyczne są niezwykle eleganckie, ale stonowane, proste, nieco konwencjonalne i pozbawione ekstrawagancji. Ford miesza pomysły zaczerpnięte z bogatej historii mody i kinematografii i wkłada jedne w drugie jak matrioszki: bohater parkujący samochód pod billboardem przywodzi na myśl bohatera Słodkiego życia Felliniego (1960), potem widać, że to plakat z Psychozy Hitchcocka (1960); utrzymane w czarno-białej kolorystyce wspomnienia z wakacji z ukochanym Jimem wyglądające jak reklamy Calvina Kleina z lat 90. ożywają czasem na wzór teledysku Wonderful life Blacka (1987); zbliżenia połowy twarzy kobiet w strojach a la Givenchy i YSL do złudzenia przypominają technikę filmów Wong Kar Waia z charakterystycznym przyspieszeniem w momencie mrugnięcia okiem; nieznajomy o wyglądzie Jamesa Deana przy bliższym poznaniu okazuje się być sprzedajnym latynoskim kochankiem o imieniu oczywiście - Carlos… Wszystko to dodatkowo zatopione z natrętnie melancholijnej muzyce Abla Korzeniowskiego, niemal identycznej jak ta, ze Spragnionych miłości (2000). Choć czasem duszno robi się od tego nagromadzenia kulturowych kalek narracja się nie rozmywa, wszystko spaja punkt widzenia głównego bohatera, tworząc coś w rodzaju przestylizowanej mowy pozornie zależnej. W estecie - pedancie George’u jak w soczewce skupia się świat przefiltrowany przez motywy i obrazy, do których przez lata przywiązał się jego umysł. To pamięć, a nie wyobraźnia jest tu głównym narzędziem porządkującym, bo wszystko co widzimy jest widzeniem kogoś, kto nie ma już przyszłości, kto nie dożyje rana, kogoś, dla kogo „wszystko już było”.

 

Przełożona na język filmu mowa pozornie zależna ma jeszcze inne uzasadnienie – dzięki takiej narracji bohater patrzy na siebie jakby z zewnątrz, oczami innych ludzi. W tym ujęciu George jest równie nienaganny jak garnitur, który nosi - nawet czytając książkę w toalecie, siedząc na sedesie pieści oczy widza. Człowiek wygląda tak perfekcyjnie tylko w dwóch przypadkach: na wyretuszowanym zdjęciu reklamowym i… w trumnie, bo doskonale nieruchomy nie może się wymiąć, ubrudzić, nie rozmaże makijażu ani nie zepsuje fryzury. Kontaminacja mody i śmierci jest tu zatem ścisła, George patrzy na siebie ja na trupa, którym już się podświadomie czuje. Całuje na pożegnanie gosposię, szykuje sobie strój na pogrzeb, wygłasza coś w rodzaju mowy żałobnej na swoim ostatnim wykładzie dla studentów, urządza sobie kameralną stypę z przyjaciółką Charlotte (Julianne Moore)… Estetyczne widzenie świata przez bohatera jest potęgowane przez jego egocentryzm, bo jak sam przyznaje, stracił kogoś, kto rozpraszał jego skupienie na własnej osobie, to Jim przez lata umożliwiał mu bliższy kontakt ze światem zewnętrznym. Cała ta formalna gimnastyka Toma Forda nie jest tylko popisem estetycznych możliwości reżysera-projektanta, ale ma uzasadnienie w emocjonalnej warstwie obrazu. Świat wykreowany przez umysł zrozpaczonego bohatera przywraca słowu „niezastąpiony” należną mu powagę, jakby drwiąc z powszechnych przeświadczeń, że „każda miłość jest pierwsza” i „co nas nie zabije, to nas wzmocni”. Choć George daje sobie jeszcze szansę, jego ostatnia randka przypomina tę z Ostatniego tanga w Paryżu (1972) - w wszelkiej aktywności George’a, podobnie jak u bohatera filmu Bertolucciego immanentnie obecna jest już zapowiedź przyszłej klęski.

 

Tytułowy single man nie oznacza tylko kogoś, kto nie jest już w związku, ale kogoś, kto dla innych nigdy w nim nie był. Lata 60. to dla mniejszości homoseksualnych niewesołe czasy, kiedy jej przedstawiciele w najlepszym przypadku mogli liczyć na obojętność. Dlatego George przez większość życia starał się być niewidoczny, nie wiadomo ile z jego pedanterii wynika z natury, a ile z umiejętności adaptacyjnych. Przez lata zmuszony do zakładania masek, rozkwitał emocjonalnie do wewnątrz, redukując do minimum swe kontakty z otoczeniem. Rozżalenie wyobcowanego homoseksualisty manifestuje się implicite, bez efektownych społecznych oskarżeń. Najboleśniej widoczne jest ono w relacjach z przyjaciółką, z którą pozornie łączy go intymne porozumienie. W rzeczywistości Charlotte nigdy nie traktowała poważnie jego miłości do Jima, nawet swoje nieudane małżeństwo ceni wyżej niż gejowski „kaprys” George’a. Ich spotkania to tylko powielany schemat wzajemnego użalania się i pocieszania przy butelce ginu i akompaniamencie jednowymiarowych wspomnień, anegdotek i salw śmiechu.

 

George jest osamotniony w swej postawie etycznej. Ford konstruuje swego bohatera z drobnych detali, ale w tych nakładających się na siebie szkiców wyłania się kompletny, wielowymiarowy obraz osoby. W chęci odebrania sobie życia tkwi nie tylko rozpacz po stracie, ale afirmacja pewnej postawy wobec wartości. Pragnienie autodestrukcji jest jak bunt Adama wobec Boga – niezgoda na wyjście z raju, na życie połowiczne, na „jakoś to będzie”. Dawno nie było w kinie tak zdecydowanej, a jednocześnie subtelnej krytyki pustego kultu życia, w Samotnym mężczyźnie wybrzmiewa echo dekadenckiego niepokoju Wielkiego żarcia Marco Ferreri’ego (1973). Podobnie jak tam, samounicestwienie nie jest ostatecznością, ale świadomym wyborem, gestem skrajnego przywiązaniem do egzystencji na sto procent, przekonania, że życie ma sens tylko wówczas, gdy istnieją w nim wartości większe od samego życia. W jednej scenie George zauważa, że jest uważnie obserwowany przez dziewczynkę z sąsiedztwa: niebieska, bufiasta sukienka; buciki z paskiem założone na białe skarpetki; biały królik, z którym się bawi i dziwny monolog, pełen abstrakcyjnego humoru, który wygłasza, bezbłędnie przynosi na myśl Alicję – bohaterkę powieści Carrolla. Dziewczynka patrzy na George’a jak na ogród za malutkimi drzwiami, przez które z racji swoich rozmiarów nie może przejść - George jest odległy i niedostępny, a jednocześnie silnie przyciąga magnetyzmem tajemniczego świata. Taką osobliwością musi być postawa bohatera Samotnego mężczyzny dla przeciętnego widza z początku XXI wieku, gdzie w tym ciągłym pośpiechu i rozpasanej konsumpcji jest miejsce na zdecydowane powiedzenie „stop” i „nie”? Tom Ford ujawnia pewien paradoks współczesnych nam czasów – wszyscy cenią piękno, ale mało kto umie je naprawdę przeżywać i zrozumieć, piękno się sprzedaje i kupuje, jednak ten kto traktuje je poważnie jest szaleńcem. Ford w swoim filmie nie jest tylko kreatorem trendów, ale prawdziwym estetą. Błyskotliwy, emocjonalnie inteligentny, odważny i zaskakująco dojrzały debiut, dzięki takim obrazom na dłuższą chwilę cisza tłumi hałas…


                                                                                                             Ludwika Mastalerz, Filmy.pl


Autor Post
Użytkownik_37128
Postów: 1580
Dodano 4 tygodnie temu; 22.09.2018, 07:20:16
Użytkownik_56688
Postów: 329
Dodano 2 miesiące temu; 03.09.2018, 07:50:20
xiajinyi
Tous les composants basket cortez nike de l'espadrille sont fusionnés avec seulement trois sections principales. Cela garantit certainement quelque chose pour tout le monde. La tige de milieu de pied de TPU fournit le support de midfoot. chaussure nike air max 97 enfant Le personnage de bande dessinée très distinct et préféré qu'ils ont appliqué dans leurs créations est Mario. Vous avez un petit participant soldes chaussures tennis asics homme au football? Découvrez les chaussures de football rapides Nike Shox R3 Mercurial Vapor VI FG. La tour est parmi les structures les plus hautes et les monuments les plus asics course a pied pas cher visités du monde.
Użytkownik_56688
Postów: 329
Dodano 2 miesiące temu; 03.09.2018, 07:49:39
xiajinyi
Certains vont chaussure adidas superstar femme fleur encore coller avec les dessins fous. Le fils d'un chapelier, basquette hommes nike presto Stephen Stetson, il a réalisé air jordan 4 pas cher femme le commerce de son père. La asics gel evation homme haute qualité de pointe, la performance globale la air jordan 11 all colorways plus élevée, les grandes chaussures de chaussure nike air presto rouge sport Nike et les baskets Nike acheter asics gel lyte 3 homme sont largement utilisées dans tous les coins du monde.
Użytkownik_39873
Postów: 787
Dodano 2 miesiące temu; 15.08.2018, 16:38:12
Użytkownik_39873
Postów: 787
Dodano 2 miesiące temu; 15.08.2018, 16:38:00
Użytkownik_37128
Postów: 1580
Dodano 3 miesiące temu; 08.08.2018, 04:45:13
Użytkownik_37128
Postów: 1580
Dodano 3 miesiące temu; 08.08.2018, 04:45:08
Użytkownik_60513
Postów: 16
Dodano 3 miesiące temu; 07.08.2018, 02:57:04
Hero Baru Mobile Legends Claude
Skin Season 9 Franco Locomotive
Skin Starlight Member Lancelot
Skin Lesley Epic Stellaris Ghost
Bandar Judi Online Terpercaya Di Indonesia
Agen Poker Deposit Termurah
Keuntungan Bergabung Dengan Situs Poker Online Terpercaya Indonesia
Bandar Judi Online Terbaik Uang Asli
Situs Judi Online Terpercaya Uang Asli
Situs Poker Online Tanpa Deposit
Situs Poker Online Deposit 10 Ribu
Agen Bola Deposit 25 Ribu
Situs Judi Online Deposit Termurah
Dewapoker99
Situs Judi Poker Online Indonesia
Situs Judi Online Bonus Di Depan
Situs QQ Dewa Online
Agen Judi Poker Online Uang Asli
Situs Judi Online Termurah Di Indonesia
Aplikasi Judi Online Terpercaya Uang Asli
Situs Bandar Poker Online
Judi Kartu Domino Online
Situs Judi Poker Online Indonesia
Agen Judi Online Terpercaya Uang Asli
Situs Judi Poker Online
Situs Kartu Judi Online Terpercaya
Situs Casino Judi Online Sbobet Asia Terpercaya
Situs Poker Judi Online Terpercaya
Aplikasi Judi Domino Online Terpercaya di Indonesia
Agen Domino Qiu Qiu Online Indonesia
Aplikasi Judi Online Terpercaya Uang Asli
Situs Judi Poker Online Indonesia Uang Asli
Situs Judi Online Termurah Di Indonesia
Situs Bandar Poker Online
Agen Judi Poker Online Uang Asli
Judi Poker Online Terpercaya
Situs Judi Poker Online Indonesia
Agen Judi Online Indonesia Terpercaya
Agen Poker Online Terpercaya Uang Asli
Situs Poker Online Terpercaya
Dewa99
Dewapoker99
Situs Poker QQ
Judi QQ Online
Situs Domino Online Terpercaya
Kumpulan Agen Domino Online
Cara Daftar Domino QQ Online
Tempat Daftar Domino QQ Online
Agen Sbobet Asia Terpercaya
Agen Bola Terpercaya Deposit 25rb
Daftar Agen Bola Terbaik
Daftar Agen Sbobet Online
Agen Judi Casino Online Terpercaya
Agen Sbobet Casino Online Terpercaya
Bermain Sbobet Casino Online Asli dan Aman
Permainan Situs Casino Online yang Terpercaya

Szybki komentarz

Autor
 
Adres e-mail
 
Treść wypowiedzi
 
Przepisz kod  

Włącz BBCode
 
Włącz emotikony
 
 
posty użytkowników niezarejestrowanych mogą pojawić się z opóźnieniem

http://twitter.com/filmy_pl
Śledź nas na Twitterze
Wszystko co najnowsze w serwisie wyćwierkamy na bieżąco!
http://www.facebook.com
Filmy.pl na Facebook
Dołącz do Filmy.pl na Facebook - zostań naszym przyjacielem
http://www.youtube.com
Nasz kanał YouTube
Oglądaj zawsze świeże zwiastuny na naszym kanale na Youtube.com