Dziennik zakrapiany rumem
Paul Kemp porzuca nowojorski hałas na rzecz błogiego spokoju wyspy Portoryko i przyjmuje posadę w lokalnej gazecie. Umilając sobie czas pokaźnymi dawkami rumu, Paul poznaje i błyskawicznie traci głowę dla zmysłowej Chenault...
Dziennik zakrapiany rumem
Cokolwiek się zdarzy
Alex jest scenarzystą. Pracuje nad osobistym tekstem: historią o weekendzie z bardzo klarownie wyznaczonym celem. Będzie kochał się ze swoją żoną cztery razy. Nie zmieni ani jednej linijki tekstu? Jak to ma się do rzeczywistości?
Cokolwiek się zdarzy
Łowca trolli
Hans to tajemniczy jegomość z brodą niczym Rumcajs, samotnie wędrujący po lasach i ostępach Norwegii. Pozornie jest kłusownikiem polującym na niedźwiedzie. Prawda jest jednak inna - Hans poluje na... trolle!
Łowca trolli
Mission Impossible: Ghost...
Oskarżony o zamach bombowy na Kreml, agent Ethan Hunt z resztą zespołu zostaje zwolniony z obowiązków. Pozostawiony bez środków i wsparcia, Ethan musi znaleźć sposób na oczyszczenie dobrego imienia agencji...
Mission Impossible: Ghost...
Chciwość
Pierwsze 24 godziny finansowego kryzysu na Wall Street. Kulisy wydarzeń, które zmieniły cały świat. Analityk pracujący firmy z Wall Street, odkrywa niepokojące dane, które wskazują na nieprawidłowości finansowe..
Chciwość
Samotny mężczyzna
USA,  2009
(Single Man, A)


Gatunek:
Dramat
Data premiery:
11.09.2009 (Świat)
14.05.2010 (Polska)
Dystrybutor w Polsce:
Gutek Film
Czas trwania:
99 min.
Streszczenie filmu:
Rok 1962. George Falconer (Colin Firth) jest angielskim profesorem uniwersyteckim wykładającym na jednej z uczelni w Los Angeles. Czuje się wyobcowany w mieście, tym bardziej, że jest gejem. Gdy jego partner Jim (Matthew Goode) ginie w wypadku samochodowym, świat George'a rozpada się. Postanawia uporządkować swoje sprawy przed popełnieniem samobójstwa. Podczas dokładnie zaplanowanego dnia spotyka wiele osób, przede wszystkim swoją najlepszą przyjaciółkę Charly (Julianne Moore). Więcej >>
Widzenia człowieka niewidzialnego  11.05.2010

Czy film zrobiony jak muzyczny teledysk, będący kolażem filmowych cytatów, statycznych zdjęć przypominających fotosy z ekskluzywnego magazynu mody, żonglujący wytartymi, motywami zaczerpniętymi z kultury masowej i banalnymi symbolami, może mówić coś ważnego, czy może poruszyć? O dziwo – może!

 

Ryzykowny stylistycznie film Toma Forda – projektanta mody opowiada o jednym dniu profesora literatury w średnim wieku, zamieszkującego luksusowy dom z drewna, stali i szkła. George Falconer (Colin Firth)niedawno stracił swego kochanka w wypadku samochodowym, Jim (Matthew Goode) wraca do niego w wyraźnych, natrętnych reminiscencjach. Od pierwszych scen nie mamy wątpliwości, że bohater nie radzi sobie ze stratą i planuje popełnić samobójstwo. Jednak zabić się nie jest łatwo, zwłaszcza, gdy jest się takim pedantem jak George. Co zrobić, żeby zostawić po sobie jak najmniej odrażające zwłoki, czy lepiej leżeć czy dostojnie opierać się na poduszce? Czy zminimalizować ilość bryzgającej krwi okrywając się śpiworem, czy też ultra higienicznie strzelić sobie w głowę pod prysznicem? Zmagania z cielesną powłoką wahają się między powagą a śmiesznością.

 

Narracja filmu jest konsekwentnie subiektywna. Kolorystyka zdjęć zmienia się wraz z nastrojem bohatera. Dominująca szarość przechodzi w bardziej nasyconą, a czasem przesyconą paletę barw w chwilach, gdy uwaga George’a zostaje zaprzątnięta ładnym widokiem lub zaczepką miłego rozmówcy. Do świadomości zrozpaczonego, umęczonego umysłu wkrada się niechciana radość życia i piękno otaczającego świata, kuszące rozmaitymi formami: blask słońca za oknem, karminowy uśmiech sekretarki, maślany zapach sierści szczeniaka, niebieskie oczy studenta… Dla George’a wszystko to tylko przelotny estetyczny flirt, chwile jasności i harmonii, tak intensywne, że przeszkadzają w planach ostatecznego unicestwienia, a jednocześnie zbyt ulotne by pozwalały te plany zarzucić. Bohater próbuje jednak skupić uwagę na celu, który sobie obrał, opędzanie się od pulsującego życia, podskórnego erotyzmu korespondują z przezwyciężaniem technicznych trudności związanych z samobójstwem. Napotykani po drodze przyjaciele, sąsiedzi, studenci i atrakcyjni nieznajomi mimowolnie sprowadzają go z obranej ścieżki, on wydaje się zdecydowany, jednak jak przestrzega Emile Cioran: Obsesja samobójstwa to właściwość człowieka niezdolnego już ani do życia, ani do śmierci, którego uwaga nigdy nie odrywa się od tej podwójnej niemożności.

 

Perfekcja każdego kadru Samotnego mężczyzny przynosi na myśl kreację Haute Couture, choć jest to raczej męski garnitur niż balowa suknia – użyte środki estetyczne są niezwykle eleganckie, ale stonowane, proste, nieco konwencjonalne i pozbawione ekstrawagancji. Ford miesza pomysły zaczerpnięte z bogatej historii mody i kinematografii i wkłada jedne w drugie jak matrioszki: bohater parkujący samochód pod billboardem przywodzi na myśl bohatera Słodkiego życia Felliniego (1960), potem widać, że to plakat z Psychozy Hitchcocka (1960); utrzymane w czarno-białej kolorystyce wspomnienia z wakacji z ukochanym Jimem wyglądające jak reklamy Calvina Kleina z lat 90. ożywają czasem na wzór teledysku Wonderful life Blacka (1987); zbliżenia połowy twarzy kobiet w strojach a la Givenchy i YSL do złudzenia przypominają technikę filmów Wong Kar Waia z charakterystycznym przyspieszeniem w momencie mrugnięcia okiem; nieznajomy o wyglądzie Jamesa Deana przy bliższym poznaniu okazuje się być sprzedajnym latynoskim kochankiem o imieniu oczywiście - Carlos… Wszystko to dodatkowo zatopione z natrętnie melancholijnej muzyce Abla Korzeniowskiego, niemal identycznej jak ta, ze Spragnionych miłości (2000). Choć czasem duszno robi się od tego nagromadzenia kulturowych kalek narracja się nie rozmywa, wszystko spaja punkt widzenia głównego bohatera, tworząc coś w rodzaju przestylizowanej mowy pozornie zależnej. W estecie - pedancie George’u jak w soczewce skupia się świat przefiltrowany przez motywy i obrazy, do których przez lata przywiązał się jego umysł. To pamięć, a nie wyobraźnia jest tu głównym narzędziem porządkującym, bo wszystko co widzimy jest widzeniem kogoś, kto nie ma już przyszłości, kto nie dożyje rana, kogoś, dla kogo „wszystko już było”.

 

Przełożona na język filmu mowa pozornie zależna ma jeszcze inne uzasadnienie – dzięki takiej narracji bohater patrzy na siebie jakby z zewnątrz, oczami innych ludzi. W tym ujęciu George jest równie nienaganny jak garnitur, który nosi - nawet czytając książkę w toalecie, siedząc na sedesie pieści oczy widza. Człowiek wygląda tak perfekcyjnie tylko w dwóch przypadkach: na wyretuszowanym zdjęciu reklamowym i… w trumnie, bo doskonale nieruchomy nie może się wymiąć, ubrudzić, nie rozmaże makijażu ani nie zepsuje fryzury. Kontaminacja mody i śmierci jest tu zatem ścisła, George patrzy na siebie ja na trupa, którym już się podświadomie czuje. Całuje na pożegnanie gosposię, szykuje sobie strój na pogrzeb, wygłasza coś w rodzaju mowy żałobnej na swoim ostatnim wykładzie dla studentów, urządza sobie kameralną stypę z przyjaciółką Charlotte (Julianne Moore)… Estetyczne widzenie świata przez bohatera jest potęgowane przez jego egocentryzm, bo jak sam przyznaje, stracił kogoś, kto rozpraszał jego skupienie na własnej osobie, to Jim przez lata umożliwiał mu bliższy kontakt ze światem zewnętrznym. Cała ta formalna gimnastyka Toma Forda nie jest tylko popisem estetycznych możliwości reżysera-projektanta, ale ma uzasadnienie w emocjonalnej warstwie obrazu. Świat wykreowany przez umysł zrozpaczonego bohatera przywraca słowu „niezastąpiony” należną mu powagę, jakby drwiąc z powszechnych przeświadczeń, że „każda miłość jest pierwsza” i „co nas nie zabije, to nas wzmocni”. Choć George daje sobie jeszcze szansę, jego ostatnia randka przypomina tę z Ostatniego tanga w Paryżu (1972) - w wszelkiej aktywności George’a, podobnie jak u bohatera filmu Bertolucciego immanentnie obecna jest już zapowiedź przyszłej klęski.

 

Tytułowy single man nie oznacza tylko kogoś, kto nie jest już w związku, ale kogoś, kto dla innych nigdy w nim nie był. Lata 60. to dla mniejszości homoseksualnych niewesołe czasy, kiedy jej przedstawiciele w najlepszym przypadku mogli liczyć na obojętność. Dlatego George przez większość życia starał się być niewidoczny, nie wiadomo ile z jego pedanterii wynika z natury, a ile z umiejętności adaptacyjnych. Przez lata zmuszony do zakładania masek, rozkwitał emocjonalnie do wewnątrz, redukując do minimum swe kontakty z otoczeniem. Rozżalenie wyobcowanego homoseksualisty manifestuje się implicite, bez efektownych społecznych oskarżeń. Najboleśniej widoczne jest ono w relacjach z przyjaciółką, z którą pozornie łączy go intymne porozumienie. W rzeczywistości Charlotte nigdy nie traktowała poważnie jego miłości do Jima, nawet swoje nieudane małżeństwo ceni wyżej niż gejowski „kaprys” George’a. Ich spotkania to tylko powielany schemat wzajemnego użalania się i pocieszania przy butelce ginu i akompaniamencie jednowymiarowych wspomnień, anegdotek i salw śmiechu.

 

George jest osamotniony w swej postawie etycznej. Ford konstruuje swego bohatera z drobnych detali, ale w tych nakładających się na siebie szkiców wyłania się kompletny, wielowymiarowy obraz osoby. W chęci odebrania sobie życia tkwi nie tylko rozpacz po stracie, ale afirmacja pewnej postawy wobec wartości. Pragnienie autodestrukcji jest jak bunt Adama wobec Boga – niezgoda na wyjście z raju, na życie połowiczne, na „jakoś to będzie”. Dawno nie było w kinie tak zdecydowanej, a jednocześnie subtelnej krytyki pustego kultu życia, w Samotnym mężczyźnie wybrzmiewa echo dekadenckiego niepokoju Wielkiego żarcia Marco Ferreri’ego (1973). Podobnie jak tam, samounicestwienie nie jest ostatecznością, ale świadomym wyborem, gestem skrajnego przywiązaniem do egzystencji na sto procent, przekonania, że życie ma sens tylko wówczas, gdy istnieją w nim wartości większe od samego życia. W jednej scenie George zauważa, że jest uważnie obserwowany przez dziewczynkę z sąsiedztwa: niebieska, bufiasta sukienka; buciki z paskiem założone na białe skarpetki; biały królik, z którym się bawi i dziwny monolog, pełen abstrakcyjnego humoru, który wygłasza, bezbłędnie przynosi na myśl Alicję – bohaterkę powieści Carrolla. Dziewczynka patrzy na George’a jak na ogród za malutkimi drzwiami, przez które z racji swoich rozmiarów nie może przejść - George jest odległy i niedostępny, a jednocześnie silnie przyciąga magnetyzmem tajemniczego świata. Taką osobliwością musi być postawa bohatera Samotnego mężczyzny dla przeciętnego widza z początku XXI wieku, gdzie w tym ciągłym pośpiechu i rozpasanej konsumpcji jest miejsce na zdecydowane powiedzenie „stop” i „nie”? Tom Ford ujawnia pewien paradoks współczesnych nam czasów – wszyscy cenią piękno, ale mało kto umie je naprawdę przeżywać i zrozumieć, piękno się sprzedaje i kupuje, jednak ten kto traktuje je poważnie jest szaleńcem. Ford w swoim filmie nie jest tylko kreatorem trendów, ale prawdziwym estetą. Błyskotliwy, emocjonalnie inteligentny, odważny i zaskakująco dojrzały debiut, dzięki takim obrazom na dłuższą chwilę cisza tłumi hałas…


                                                                                                             Ludwika Mastalerz, Filmy.pl


Autor Post
Użytkownik_57891
Postów: 72
Dodano 3 dni temu; 22.06.2018, 03:55:02
alaaelkholy
Dodano 2 tygodnie temu; 12.06.2018, 12:35:13
علاج ادمان الهيروين

علاج ادمان الافيون

علاج ادمان الترامادول

علاج ادمان الحشيش

علاج ادمان الشبو

علاج ادمان الكبتاجون

علاج ادمان الفودو

علاج ادمان الكحول

علاج ادمان الكوكايين

علاج ادمان الكيميكال

علاج ادمان ليريكا


Użytkownik_57224
Postów: 68
Dodano 2 tygodnie temu; 10.06.2018, 05:50:29
mais il les Nike Air Max Goedkoop pla?ait trop loin.


Maintenant d’ailleurs la Air Jordan Retro Sale pureté de l’ame élue se Stone Island Outlet ternissait ; son coach factory outlet online ame Billige Nike Sko se Nike Free Run 5.0 Womens déformait. Les Cheap Nike Free Run ondes qui retro jordans for cheap la traversaient devenaient Cheap True Religion Jeans plus douces et plus candides, elles s’affaiblissaient. Nike Air Damen De ugg store plus vans shoe store en plus hésitantes, Reebok Outlet Store elles reproduisaient trop souvent les mêmes formules connues et se répétaient maladroitement elles-mêmes, comme s’il Air Max Femme n’y avait plus rien nike tn pas cher à découvrir ou Boty Nike Air si, de chercher UGG Boots Cheap toujours, la force lui manquait. Air Max Sneakers Les émissions devenaient lentes et pointillées.

Quelle force nouvelle allait en na?tre ? Après bien des essais inachevés, une irradiation Pandora Store superbe en jaillit et se développa plus rapide que longchamp bags on sale jamais : toutes les ondulations Nike Factory Store les plus secrètes tressaillirent en Doudoune Moncler Site Officiel foule, même celles que les minutieuses conservatrices n’avaient pas enregistrées dans Cheap Adidas NMD le nike shoes corps de leur délicate cellulose. scarpe nike Elles se dressaient nike air ensemble comme pour revivre Uggs Pas Cher Soldes toutes et se défendre nfl store en masse contre un ennemi imperceptible.

Puis rien. Negozi Pandora Ce fut le silence magnétique absolu.


Les anekphantes attendirent Cheap Retro Jordans For Sale anxieuses le réveil de leur amie retrouvée. Mais aucun influx ne leur parvint ; à la place où elles avaient laissé Chaussure Nike Pas Cher leur compagnon humain, quelques vibrations étrangères vinrent chaussures nike pas cher scintiller Nike Outlet Store douloureuses et rapides, Coach Outlet Store Online et d’autres rêves Nike Shox Cheap esquissés balbutièrent The official UGG leurs Zapatillas Nike Air Max Baratas ondulations Soccer Boots Outlet nike timides. Mais la forme magnétique de ? Source Claire ? cheap uggs for women ne les Adidas Superstar Sale Online impressionna plus ; il leur Nike Air Max Sale fallut pour le retrouver Timberland Outlet interroger les conservatrices Nike Tn Requin Pas Cher qui seules louboutin heels répétaient encore sa pensée.

VIII


LA FOULE

Il existait toujours des Nike Air 90 hommes et adidas store d’innombrables huarache sneakers vibrations s’envolaient autour d’eux, tant?t denses et vigoureuses, tant?t pales et converse store sans consistance.

Les anekphantes se hataient d’éprouver toutes celles qui pouvaient les impressionner : il y en avait 23 IS BACK Store de Moncler Outlet Store courtes et de nike mercurial soccer cleats légères, d’autres se prolongeaient lentement. Il en Adidas Originals Sale était de profondes ou [url=http://www.nikeolno.org]Nike joggesko[/url] d’aigu?s ; mais aucune n’était identique à celles qui jaillissaient hier de la source préférée.

Parfois l’illusion air force one pas cher faisait presque reconna?tre une ondulation dans Nike Air Shoes son premier parcours, puis subitement la forme en Nike Air Women changeait, Cheap Nike Air Huarache s’épanouissant nike sneakers en une Michael Kors Handbags Discount gerbe rapide, ou fuyant brusquement Nike Roshe Run suivant un Nike Air Pas Cher mouvement moncler jacket sale précipité d’une cadence à peine mesurable.
Użytkownik_56875
Postów: 34
Dodano 3 tygodnie temu; 02.06.2018, 15:42:53
Użytkownik_56875
Postów: 34
Dodano 3 tygodnie temu; 02.06.2018, 15:41:31
Użytkownik_56688
Postów: 113
Dodano 4 tygodnie temu; 30.05.2018, 10:19:43
jin530
michael kors outlet clearance
moncler online
coach handbags
golden state warriors
cheap ray bans
polo ralph lauren
nike shoes
nike chaussure
nike huarache
coach outlet
nike factory store
coach outlet online
polo ralph lauren
indianapolis colts jerseys
adidas shoes
coach outlet store online
reebok outlet
oakley sunglasses wholesale
kate spade sale
football pas cher
cheap jordans
nike air max
pandora jewelry
coach outlet store online
golden goose shoes
nike basketball shoes
polo ralph lauren
ralph lauren polo
longchamp outlet
christian louboutin outlet
nike roshe run
dsquared clothing
cardinals jersey
jimmy choo outlet
mbt shoes
air max 90
moncler online shop
supreme clothing
oakley sunglasses wholesale
yeezy boost 350
coach factory outlet
ralph lauren polo
air jordan
coach outlet store online
prada handbags
ray ban sunglasses
polo ralph lauren
adidas yeezy
louboutin shoes
pandora charms outlet
kate spade outlet
pandora charms
true religion jeans
canada goose outlet
coach outlet online
valentino
michael kors outlet clearance
christian louboutin
nike trainers sale
nike air max 95
kate spade sale
canada goose jackets
seattle seahawks jerseys
skechers factory outlet
off-white clothing
pandora
nike air huarache
kate spade handbags
nike air max 2017
pandora
christian louboutin outlet
ralph lauren outlet
online nike shoes 75 off
pandora
canada goose jackets
canada goose jackets
air jordan
canada goose uk
fitflops sale clearance
christian louboutin shoes
texans jerseys
salomon boots
[url=http://www.ralph-laurenpolo.org.uk]ralph lauren outlet[/url]
cheap oakley sunglasses
[url=http://www.ralphlaurenpolo.org.uk]ralph lauren outlet[/url]
oakley sunglasses wholesale
nike outlet
air jordan
canada goose outlet
nike air max
golden goose sneakers
asics sneakers
coach outlet store online
christian louboutin sale
snapbacks
jordan shoes
kansas city chiefs jerseys
falcons jersey
nike tn
prada shoes
Użytkownik_37128
Postów: 1244
Dodano 4 tygodnie temu; 26.05.2018, 04:38:04
maria
Dodano 4 tygodnie temu; 25.05.2018, 16:39:22

Szybki komentarz

Autor
 
Adres e-mail
 
Treść wypowiedzi
 
Przepisz kod  

Włącz BBCode
 
Włącz emotikony
 
 
posty użytkowników niezarejestrowanych mogą pojawić się z opóźnieniem

http://twitter.com/filmy_pl
Śledź nas na Twitterze
Wszystko co najnowsze w serwisie wyćwierkamy na bieżąco!
http://www.facebook.com
Filmy.pl na Facebook
Dołącz do Filmy.pl na Facebook - zostań naszym przyjacielem
http://www.youtube.com
Nasz kanał YouTube
Oglądaj zawsze świeże zwiastuny na naszym kanale na Youtube.com